M LIGA MTB MARATON 3 etap – Zabieżki – 28.-5.2023

Zapraszamy na 3 etap M LIGA MTB Maraton do Zabieżek.

Kiedy: 28 maja (niedziela)

Gdzie: ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 05-430 Zabieżki – teren OSP Zabieżki

8.30 – Otwarcie Biura Zawodów

9.30 – Start dystansu JUNIOR

9.45 – Rajd LIGUSIA

10.45 – dekoracja dystansu JUNIOR + losowanie drobnych upominków

NOWOŚĆ!!! 10.15ODPRAWA ZAWODNIKÓW PRZED STARTEM – miasteczko zawodów przy podium

10.30 – start dystansu CHALLENGE (limit wjazdu na 2 rundę 13:00 – czyli po 2h : 30min od startu)

11.00 – start dystansu ADVENTURE 

11:05 – start dystansu TRIAL

13.00 – dekoracja dystansów TRIAL, ADVENTURE

15:00 – 15:30 dekoracja dystansu CHALLENGE

Po przekroczeniu mety przez ostatniego zawodnika z obydwu dystansów losowanie nagród.

*UWAGA, ze względu na bliskość Kościoła i odbywające się Msze Święte starty będą się odbywały przy wyciszonej muzyce.

 

Po zmianie trasy podczas zeszłorocznej edycji niektórzy z Was stwierdzili, że trasa zrobiła się jedną z bardziej wymagających w całym cyklu… nie pod kątem długości dystansu czy przewyższeń, ale różnorodności terenu, częstych zmian tempa i naprawdę małej ilości miejsc, w których można było choć na chwilę odpocząć… W tym roku Sylwek Rumsicki podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej!!!

Tak!!! Na tym terenie można zrobić coś jeszcze lepszego, bardziej wymagającego i godnego miana PURE MTB! Sami nie wiedzieliśmy, że tak blisko Warszawy znajdują się tak długie podjazdy i zjazdy.

Jak zwykle przygotowaliśmy dla Was 4 dystanse: JUNIOR, TRIAL, ADVENTURE i CHALLENGE

DLA PRZYPOMNIENIA!!!

Trasa JUNIOR – strzałki BORDO

Trasa TRIAL – strzałki RÓŻOWE

Trasa ADVENTURE oraz CHALLENGE – strzałki NIEBIESKIE (oznakowana pętla, którą zawodnicy dystansu ADVENTURE pokonują 1 x, a zawodnicy dystansu CHALLENGE 2 x)

Prócz strzałek najistotniejszą tabliczką jest „UWAGA ZAWRÓĆ”, która informuje Was gdzie NIE NALEŻY jechać

OPIS TRASY

Początek pętli został delikatnie uproszczony względem lat poprzednich. Omijamy ciasny singiel, który był już 1,5 km od startu. Pierwsze niewielkie wzniesienia zaczną się ok 2,5 km, gdy peleton będzie jeszcze dość rozpędzony.

Do samej Ponurzycy trasa jest taka sama jak w latach poprzednich, a w dwóch miejscach podmokły teren raczej nie wyschnie w 100% tak więc czeka Was przeprasza przez błotny fragment, żeby zaraz po nim opłukać się nieco głębszym cieku wodnym (na tydzień przed objazdem trasy głębokość była do połowy koła).

UWAGA!!! Ta sama trasa jest również dla najmłodszych, tak więc apel do rodziców!!! Zabierzcie dzieciakom obuwie na zmianę, a najlepiej pojedźcie z nimi jako opiekunowie! Zabawa gwarantowana!!! 🙂

Na ok 4,5 km (tuż przed skrzyżowaniem w Ponurzycy) dystans JUNIOR skręca w lewo a dystans TRIAL, ADVENTURE i CHALLENGE jedzie w prawo!

Po pierwszych dość męczących podjazdach (głównie single) rozjazd dystansów nastąpi na 6 km, gdzie dystans TRIAL pojedzie prosto, a dystans Adventure i Challenge skręci w prawo, z szutrowej drogi przez rów… najprawdopodobniej będzie tam jeszcze nieco mokrego podłoża!

Dla dłuższych dystansów od tego momentu zacznie się naprawdę mocna rywalizacja. Wg naszej oceny najbardziej wymagający fragment zacznie się ok 12 km (na tzw. pętli Wachnika), a BARDZO DUŻO watów stracicie na serii podjazdów od 16 do 25 km.

To właśnie te podjazdy zaskoczyły nas najbardziej!!! Myśleliśmy, że takich podjazdów na Mazowszu nie ma… a tu taka niespodzianka!

Ok. 24 km dłuższe dystanse łączą się z pętlą TRIAL. Ostatnia część trasy została istotnie zmieniona. Nie będzie już długich szutrowych fragmentów, gdzie można było polecieć na kole rywala kilka ładnych kilometrów. Teraz Sylwek dołożył jeszcze trochę smaczków, które (w szczególności na drugiej pętli długiego dystansu) wyciągną z Was resztki sił.

Na ok. 5 km przed metą wszystkie trasy wszystkich dystansów zbiegną się w jedną. Zaskakujący jest również finisz. Już nie będziemy Was oglądać z niemal kilometrowej prostej, teraz do finiszu dojedziecie z lewej strony kościoła i finisz wyniesie nie więcej niż 150 – 200 m.

Mamy przeczucie graniczące z pewnością, że tegoroczna edycja w Zabieżkach zapadnie Wam na długo w pamięci, a nogi, na samo słowo „Zabieżki” będą atakowane przez skurcze 🙂 …ale o to w tym wszystkim chodzi prawda?

 

Poniżej prezentujemy mapki i wykresy wysokości poszczególnych dystansów

Trasa Adventure/Challenge (Adventure x 1, Challenge x 2)

Pętla liczy ok 35,5 km oraz (mierzone wg różnych urządzeń) ok 500 m przewyższenia, tak więc na Challenge dystans wyniesie ok 70 km z sumą przewyższeń ok 1000m.

Trasa TRIAL

Pętla liczy 19 km oraz ok 200 m przewyższenia

Trasa JUNIOR

Pętla liczy 11,5 km oraz ok 60 m przewyższenia